Bir Dosttan:

9 Musaların Alan’a Selamı!

Hikayemizin kahramanı tabii ki ve pek doğal olarak Adımlarından Bezginlik Akan Adam’dır. Bunun çeşitli sebepleri var ve bunlardan birisi de post-modern isimsizliği eylemsel varoluşa tercih etmesidir.

Eylemsel varoluş demişken elbette absurdun kendine göre değeri olduğunu ve bir paha biçilmesi gerektiğini savunuyoruz. „-yoruz …“, yani -uz ekiyle biz. Peki biz kimiz?

Biz Musalarız efendim. Her ne kadar şu Türk diline bir erkek ismi olan Musa olarak geçtiysek de cinsiyetimiz vücudu ‘hatlı’ ve çekici olan gruptandır; dişiyiz, efendim, dişi. Ve lakin bu dişilikten siz şimdi cinsellikle yüklü anlamlar çıkarırsınız. Oysa bize bir imaj hediye eden antik Yunan mitolojisinin dişiye cinsellikten öte yuklediği anlamlar da var. Tabii bizi niye 9 adet yaratma ihtiyacı duyduklarının cevabını numerolojiyle uğraşan arkadaşımız verecektir. Zira 9 rakamı o arkadaşımızca sayıların en mukemmeli veya benzeri bir şey sayılmıştır vs.

Neden dişi? Peki neden erkek olsundu? Erkek ne işe yarar sahiden?

Siz bir erkeğin ölçüsüz gücünden başka ne özelliğini bilirsiniz? Var mıdır erkeğin, örneğin cana can verme becerisi?

Cana can verme dedikte aklımıza kahramanımız geldi; Adımlarından bezginlik akan adam.

Anlatıcının pek sevdigi bu adamın adımlarından neden bezginlik aktığını gelin tartışalım desek bir öykü yazmak niyetinde olan yazara hakaret olur. Ayrıca biz Musalar, yani ilham perileri de gevezelikten itham altında kalabiliriz. İyisi mi satırları sahibine, yani yazara veya daha doğrusu onun can verdiği kahramana bıra-kalım.

Ah! kalın kafalı biz Musalar! Dişilik özelliğimizi unuttuk. Efendim, can veren asla ve katta yazar/lar değildir. Can veren biz Musalarızdır. Yazarlara düşen esinimiz marifetiyle iki satır düzmektir. Tema, vs hep bizim marifetlerimizdir. Veya güzel dil, vs… Esin vererek anlatıcının yazmasını veya Kürd dengbejlerinde olduğu gibi okumasını sağlıyoruz. Ve kime esin verecegimize biz karar veririz. Ve Alan Lezan esin verdikleri-mizdendir.

Musalara, yani biz her biri birbirinden güzel ilham perilerine yazmadan önce bir selam verin. Selam karsılığı size esin verme garantimiz olmasa da en azından cağrısız gelmedigimizi bilin. Ve bizsiz sanat ürünleri vermek insanoğluna bahsedilmiş bir ozellik değildir.

9 Musalar

İnternet, 6. Ocak 2006 – 3:34 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s