Kelimesiz!

Bir diskodaydı … Hayır … Hayır … Bu çok tipik. Bir partideydi. Parti!? Buda hoşuma gitmiyor … Ah! Herhangi bir şehirde oldugunu düşünelim. Ya da en iyisi dünyanın herhangi bir yerin de. Belki bir otobüs durağın da? Bir cafféde? Restoran? Deniz kenarın da … Aslında önemli değil. İnsanlar şurada veya burada buluşuyorlar. Tesadüf veya kader.

Güzeldi … Hayır! Enteresan. Enteresan ve güzeldi… yani, iyi görünüşlüydü. Bana göre iyi görünüşlü ve güzeldi.

Ben „Hey!” söyledim. O, gözlerimin içine bakarak hafiften gülümsedi. Cevap vermedi. Numaraları değiş-tirdik. Kelimesiz. Öğleden sonraydı. Saat 14:15′te. Ya da biraz geç vakit miydi? Önemli değil.

Akşam saat 22:00 sularında Telefon ettim. Hiçbir şey söylemedi. “Yarın görüşecek miyiz?” diye sordum. Tekrar cevap vermedi. Hafiften glümsediğini hisettim. „Bahar Köprüsü‘nde buluşmaya ne dersin? Saat 10:00 da?” Telefonu kapattı. Kelimesiz.

Sabah, Bahar Köprüsü‘nde buluştuğumuzda görünüşü dünküsü gibiydi. Her şey üzerine konuşuyorduk. Ben anlattım, o dinliyordu. Politikada zorlanıyordu. Marx, Lenin veya Gandi şunu veya bunu yaptılar dedigimde, başka yöne bakıyordu. Müzik, sanat, kültür, felsefe kendisini çok ilgilendiriyordu. Belki de ilgilendir-miyordu. Hep hafifçe gülümsüyordu.

Üç saat sonra onun evindeydik. Kahvaltı yaparken de-rincesine gözlerimin içine bakıyordu. Kalktım, kendisine yanaşarak öptüm. Allahım! Allahım! Ölüyorum!

Geceyi gündüze katarak hep beraberdik. Bazen bir şeyler söylüyordum. O hiçbir şey söylemiyordu. Cumartesi’ydi. Ben beşinci Katta oturuyorum.  Dörte ulaştığımızda öksürmeye başladı …Ve bir daha … çok kuvvetlice.

Ambülansı cağırdım. Hemen hastaneye gitmesi gereki-yordu. Orada bana akciğer kanseri olduğunu söyle-diler. Üç gün sonra öldü.

Berlin, 29. Nisan 1988

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s